Wywiad z wicedyrektorem
Szkoły Podstawowej nr 3
w Lubinie
- Panią Barbarą Balik

Zdjęcie jest zrobione w księgarni Lello w Porto.
Jej wnętrze, witraże na suficie oraz zakręcone schody,
robią wielkie wrażenie na każdym turyście oraz...
zainspirowały J.K. Rowling, autorkę Harrego Pottera
przy magicznych opisach Hogwartu.

1. Od września 2019 r. pełni Pani funkcję wicedyrektora szkoły. Czy nowe wyzwania okazały się trudne do zrealizowania?

Tak, trudne, ponieważ, z perspektywy nauczyciela inaczej widzi się pracę szkoły a inaczej z pozycji wicedyrektora. Teraz dopiero zrozumiałam, jak wiele jest problemów do ogarnięcia, aby szkoła dobrze funkcjonowała.

1. Dużo czasu spędza Pani w bibliotece. Jest jakaś szczególna czynność, którą lubi pani najbardziej w niej wykonywać?

Najbardziej lubię rozmawiać z uczniami na temat przeczytanych książek i co lubią czytać? A wielką frajdę sprawia mi rozpakowywanie paczek z zamówionymi nowymi książkami do biblioteki.

1. Jak Pani ocenia przebieg nauczania zdalnego w naszej szkole podczas trwającej pandemii?

Myślę, że jest to duża trudność dla wszystkich. Zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Różnie jest w domach z dostępem do Internetu, komputerów, pomieszczeń, aby kilka osób mogło spokojnie pracować zdalnie. Plus jest taki, że uczniowie mają lepsze oceny. Każda ze stron, ponosi moim zdaniem więcej wysiłku w pracy zdalnej. Chciałabym, aby uczniowie jak najszybciej wrócili do szkoły. W pustej szkole jakoś tak smutno jest.

1. Co Pani ceni w uczniach najbardziej?

Kulturę osobistą i zaangażowanie w działania wynikające z ich pasji.  Np. działają w wolontariatach, uprawiają sporty, organizują ciekawe imprezy.

1. Czy chciałaby Pani coś zmienić / udoskonalić w naszej szkole?

Stworzyć kącik czytelniczy w bibliotece, a koło szkoły ogród sensoryczny.

1. Jak spędza Pani czas wolny?

Czytam książki, słucham muzyki, oglądam filmy i uwielbiam podróże.

1. Jakie jest Pani największe marzenie?

Teraz takie, aby skończyła się pandemia i wszystko wróciło do normalności.

1. Gdyby miała Pani wybór, to przeniosłaby się Pani w przyszłość czy przeszłość? Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.

Przeszłość. Koniec XIX wieku. Lubię twórczość literacką, kulturalną i w sztuce okresu Modernizmu.

Proszę dokończyć zdania:

- Sukces to… zdrowe i szczęśliwe życie.

- Nie wyobrażam sobie mojej pracy bez…  ludzi, jestem osobą bardzo towarzyską.

- Najlepsza książka… cały cykl Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz i większość książek Joanny Chmielewskiej. Nie mam jednej najlepszej, ale duże wrażenie zrobił na mnie MAG Johna Fowlesa.

- Ulubiony film… “Wszystko o mojej matce” Pedro Almodovara.

- Ulubiony kolor…  jeśli chodzi o ubiór to czarny, lubię czerwony i fuksję

- Ulubiona potrawa…  każda wegetariańska

- Ulubiony owoc…  czereśnie

- Ulubione słodycze… jabłecznik

- Ulubione zwierzę…  koty, mam 3

- Ulubiona dyscyplina sportowa…  kajaki i żeglarstwo

Serdecznie dziękujemy Pani za wywiad i  życzymy dalszych sukcesów  zawodowych i ciągłej satysfakcji z pracy.

Wywiad przeprowadziły
uczennice klasy 8a: