Wywiad z nauczycielem biologii w Szkole Podstawowej nr 3
z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie
- Panią Julitą Frankiewicz

- Dlaczego wybrała Pani zawód nauczyciela?

- Trudno jest mi udzielić odpowiedzi jednym słowem, mogę powiedzieć , że zawód ten jest połączeniem moich pasji i miłości. Uwielbiam pracę z ludźmi, a szczególnie z dziećmi i młodzieżą, kontakt z Wami daje mi energię, pozwala ciągle poszukiwać nowych rozwiązań, ...pomysłów... nie pozwala stać w miejscu. No i pasja - jestem urodzonym przyrodnikiem, kocham kontakt z naturą i chętnie się tym dzielę z moimi uczniami.

- Co Pani lubi w swojej codziennej pracy?

- Chyba najbardziej to, że praca ta, to ciągłe wyzwanie, że nie ma dwóch takich samych lekcji (choć tematy mogą byś takie same).

- Co daje Pani największą satysfakcję w pracy?

- Gdy widzę, że to co robię jest potrzebne, gdy uczniowie zadają pytania, gdy 45 min. lekcji to wciąż za mało, bo temat taki ciekawy....

- Co Pani ceni w uczniach najbardziej?

- Życzliwość , uczciwość i kulturę osobistą.

- Czy chciałaby Pani coś zmienić w polskim szkolnictwie?

- Tyle zmian w naszej edukacji, najbardziej potrzebuję stabilizacji.

- Jak spędza Pani wolny czas?

- To bardzo trudne pytanie, bo często nie wiem czym jest czas wolny. Uwielbiam czytać i słuchać muzyki …. dokładnie tak jak Wy :-). Wspaniale wypoczywam na łonie natur , lubię pieszewędrówki.

- Jakie jest Pani największe marzenie?

- Nie mam największego, ale obecnie to chciałabym móc spotkać się z moimi wnukami, a pandemia to uniemożliwia.

- Co spowodowało, że postanowiła Pani zostać nauczycielem biologii?

- Miłość  i fascynacja tym co dookoła nas. Ważną rolę odegrała moja pierwsza nauczycielka biologii, to ona pokazała świat niewidoczny gołym okiem ...mikroskop...i już „było po mnie”.

- Jakie zagadnienia najbardziej pasjonują Panią w dziedzinie biologii, przyrody i dlaczego?

Mikrobiologia i ekologia  w szczególności mikrobiologia żywności i środowiska. Jest to biologia współczesna , która prężnie się rozwija . Ostatnio zainteresowała mnie produkcja celulozy prze bakterie.

- Proszę dokończyć zdania:

Sukces to -  chyba uczynienie swego życia takim jakim chciałabym aby było, jednym słowem to bycie szczęśliwym.
- Nie wyobrażam sobie mojej pracy bez - kontaktu z ludźmi, bez uczniów.
- Najlepsza książka - bardzo lubię twórczość J. Gaardera, zaczęło się od „Świata Zofii”. Jednak nie mogę nie wspomnieć o moich podróżniczych pasjach polecam  moja ulubioną książkę K. Nowaka „ Rowerem i pieszo przez czarny ląd”.
- Ulubiony film - ”Pożegnanie z Afryką” Sydneya Pollacka.
- Ulubiony kolor - czarny, granatowy, niebieski, błękitny, biały.
- Ulubiona potrawa - sushi i racuchy z jabłkami.
- Ulubiony owoc - śliwka i jabłko.
- Ulubione słodycze - marcepan i szarlotka z sosem waniliowym i lodami.
- Ulubione zwierzę - klasycznie pies.
- Ulubiona dyscyplina sportowa  - uwielbiam jeździć na rowerze, ale też chętnie żegluję.

Serdecznie dziękujemy Pani za wywiad
i życzymy dalszych sukcesów  zawodowych
i ciągłej satysfakcji z pracy.

Wywiad przeprowadziły
uczennice kl. 8a: