Wywiad z nauczycielem religii i informatyki
Panią Katarzyną Matłosz
w Szkole Podstawowej nr 3
z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie

• Co sprawiło, że podjęła się Pani wykonywania zawodu nauczyciela?
    Zawsze byłam blisko Kościoła i to sprawiło, że zostałam katechetką. Później fascynacja informatyką.
  • Jak długo jest Pani nauczycielem w naszej szkole?

Prawie 20 lat.

• Jest Pani bardzo lubianą nauczycielką, Jak Pani to robi, że uczniowie z wielką przyjemnością przychodzą na Pani zajęcia lekcyjne?
    Bardzo dziękuję. Zawsze jestem sobą, nikogo nie udaję i kocham swoich uczniów.
  • Czy zmieniłaby Pani coś w sposobie nauczania obowiązującym w dzisiejszych czasach?

Tak, chciałabym, aby uczniowie mogli uczyć się zadaniowo, zgodnie ze swoimi pasjami.

• Czy pamięta Pani jakieś zabawne sytuacje, które miały miejsce podczas Pani zajęć z uczniami?

Często coś zabawnego się dzieje, dzieci dużo opowiadają i czasami mówią o tym, czego nie rozumieją. Zwłaszcza o widzeniu Boga czy Maryi.

• Też była Pani uczennicą. Czy może Pani powiedzieć, jak z perspektywy czasu zmieniła się rola ucznia i nauczyciela?

Byłam uczennicą - nawet tej szkoły. Kiedyś mieliśmy większy szacunek do nauczyciela, chodziliśmy do szkoły w mundurkach, a o makijażu mogłam zapomnieć nawet w liceum. Co do uczenia się, za wiele nie ma zmian. Trzeba czasami usiąść i zakuwać.

• W jaki sposób motywuje Pani uczniów do większej aktywności czy to w zakresie samej nauki czy też prac na rzecz społeczności szkolnej?

Uważam, że trzeba uczniom poświęcać swój czas i dawać siebie, wtedy oni sami chcą działać bardziej.

• Jak ocenia Pani dzisiejszą młodzież?

Młodzież jest super, czasami tylko nie potrafi wybrać odpowiednich wartości dla siebie, zbyt wiele ofiaruje świat.

• Jest Pani autorem zdjęć z wielu uroczystości szkolnych i religijnych. Są świetnie wykonane. Skąd u Pani zamiłowanie do fotografowania?

Od dziecka fotografuję. Moi rodzice kupili mi aparat za ukończenie szkoły podstawowej, a potem już było ich wiele. Uwielbiam chwytać chwile i emocje, zwłaszcza kiedy ktoś nie widzi, że robię zdjęcie. Poza tym ukończyłam kilka kursów fotograficznych i cały czas się w tym dokształcam.

• Czy ma Pani jeszcze inne pasje, którym poświęca Pani swój wolny czas? Jeśli tak, to jakie?

Dużo jest takich pasji. Moi uczniowie wiedzą, że kocham podróże. Uwielbiam poznawać nowe miejsca, te bardzo daleko, ale też blisko. Poznaję wtedy nowych ludzi i ich codzienne życie, kosztuję regionalnych potraw. Ostatnio zaczynam jeździć na rowerze, może to będzie nowa pasja.

• Jakie cechy uznaje Pani za najbardziej wartościowe?

Uczciwość i szczerość.

• Czy ma Pani jakieś szczególne pragnienie, cel lub zamysł, który chciałaby Pani osiągnąć, zrealizować?

Chciałabym zwiedzić cały świat.

• Czy jest ktoś, kto stanowi dla Pani wzór do naśladowania? Jeśli tak, to kto nim jest i dlaczego?

Prymas Wyszyński i O. Pio. Zawsze szczerzy i wierni swoim ideom, dzielni i odważnie mówiący to co uważali za słuszne.

• Jeżeli miałaby Pani możliwość cofnięcia czasu i ponownego wyboru zawodu, to jaką decyzję by Pani podjęła?

Taką samą. Byłabym nauczycielką.

• Jesteśmy uczniami klasy ósmej. Za nami egzaminy i zupełnie nowe wyzwania. Niebawem przyjdzie nam się pożegnać, jednak przy tej okazji chcieliśmy Pani serdecznie podziękować za wiele wspaniałych chwil, które spędziliśmy razem z Panią. Czy ma Pani dla nas jakieś wskazówki, które sprawią, że łatwiej odnajdziemy się w nowej rzeczywistości?

Bądźcie zawsze sobą, nikogo nie udawajcie. Nawet gdyby trzeba było wszystko zaczynać od nowa kilka razy, to warto robić to, co się kocha, a wtedy będziecie szczęśliwi.

Życzę wszystkim uczniom wspaniałych, pełnych energii wakacji.

• I jeszcze na koniec ostatnie pytanie, na które odpowiadają wszyscy nasi rozmówcy:

- prosimy dokończyć zdania:

• Sukces to …bycie szczęśliwym
  • Nie wyobrażam sobie mojej pracy bez … dzieci
  • Najlepsza książka … jeszcze przede mną
  • Ulubiony film … "Ogniem i mieczem" – byłam w kinie 5 razy
  • Ulubiony kolor … Niebieski i czerwony
  • Ulubiona potrawa … Pierogi
  • Ulubiony owoc … Banan
  • Ulubione słodycze … Czekolada mleczna z orzechami
  • Ulubione zwierzę … Słoń (chociaż kocham koty)
  • Ulubiona dyscyplina sportowa ... oczywiście siatkówka i piłka ręczna.

Serdecznie dziękujemy Pani za wywiad
i  życzymy dalszych sukcesów  zawodowych
i ciągłej satysfakcji z pracy.

Wywiad przeprowadzili uczniowiew klasy 8a:
Wiktor Dzwończyk, Oskar Sikoń, Kacper Mikita

Zapraszamy do przeczytania wcześniejszych wywiadów z nauczycielami naszej szkoły.
Wszystkie wywiady zamieszczone są w zakładce „Nauczyciel do odpowiedzi”.

koordynator: Edyta Sznabel