8d w okupowanej Warszawie
"Kończy się w tym miejscu opowieść, choć walka toczy się dalej. Nieubłagana sprawiedliwość powoli, lecz nieodwołalnie zbliża karzącą dłoń ku gardłom zbrodniarzy świata. We krwi i męce tworzenia rodzi się polski świat Jutra, zamglony chaosem chwili. Walka trwa. Trzeba przerwać tę opowieść. Opowieść o wspaniałych ideałach BRATERSTWA i SŁUŻBY, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ."
Aleksander Kamiński
"Kamienie na szaniec"
 
Uczniowie klasy 8d rozumieją te słowa doskonale, ponieważ dziś skończyli omawianie lektury, z której pochodzi cytat. Podczas zajęć, z uwagą i przejęciem, opowiadali o losach Alka, Rudego i Zośki, odważnych ludziach, którzy ojczyznę stawiali na pierwszym miejscu.  Dziś, na zakończenie cyklu lekcji, postanowiliśmy wcielić się w role ludzi żyjących w trudnym czasie wojny i walki o Polskę. Bywało, że zwyczajny cywil musiał udzielić pomocy rannemu, dlatego uczniowie przynieśli bandaże i starali się jak najlepiej pomóc "poszkodowanym" rówieśnikom.
 
 Malwina Stachowska.