MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ
JĘZYKA OJCZYSTEGO
 
Przypada 21 lutego, czyli podczas ferii zimowych. W związku z tym świętujemy już od dzisiaj. Na korytarzu drugiego piętra można zobaczyć wystawę i spróbować swoich sił w "łamańcach językowych". Warto pamiętać, że ten dzień został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Uczniowie, podczas przerw, próbowali swoich sił w odczytywaniu "łamańców językowych". 
 
Dbajmy o swój język
i szanujmy inne narodowości.
Malwina Stachowska