80-ta rocznica brawurowej akcji pod Arsenałem -
PAMIĘTAMY!

Osiemdziesiąt lat temu - 26 marca 1943 roku - Grupa Szturmowa Szarych Szeregów pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy” odbiła z rąk gestapo uwięzionego i okrutnie torturowanego Jan Bytnara - „Rudego”. Młodzi chłopcy, koledzy "Rudego”, żołnierze AK dokonali tego, na co nie zdobyto się wobec nawet najważniejszych dowódców Podziemnej Polski, schwytanych i więzionych przez Niemców.

Za uwolnieniem Jana Bytnara najbardziej optował Tadeusz Zawadzki „Zośka”, on z kolegami (wbrew chłodnym kalkulacjom) wymyślił plan (zaakceptowany w końcu przez dowództwo) i zrealizował go. W biały dzień zaatakowano gestapowską furgonetkę i uwolniono 21 więźniów. Akcja odbiła się szerokim echem w Warszawie i okupowanej Polsce. Niestety cztery dni później zmarli: Jan Bytnar „Rudy” (w wyniku ran po torturach) oraz Aleksy Dawidowski „Alek”, postrzelony w brzuch. W klasie VIIIb przypomnieliśmy sobie te wydarzenia oraz działania Szarych Szeregów, przedstawione w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Warto pamiętać o młodych chłopcach wcielających w życie ideały „walki i braterstwa”, zwłaszcza że są to bohaterowie naszych lektur.

M.Żmijewska