Trenujemy SI u robotów Photon

Sztuczna inteligencja u robotów to nowe wyzwanie dla naszych uczniów. Uczniowie na zajęciach informatyki "uczyli" robota Photon rozpoznawać i odpowiednio reagować na światła ruchu drogowego. W tym celu robota trzeba najpierw zaprogramować do rozróżniania świateł; zielonego od czerwonego.

W tym celu w programie Photon AI, wskazujemy robotowi podczas testu zadany kolor światła i uczymy go odpowiedniej reakcji. Po kilkudziesięciu przeprowadzonych próbach generowany jest kod QR, z odpowiednią informacją który wykorzystamy do dalszej pracy. Na urządzeniu mobilnym (telefonie lub tablecie) zamocowanym na robocie uruchamiamy aplikację Photon AI, a następnie wykonujemy eksperyment. Uruchamiamy robota, który poruszając się po planszy reaguje na światła skrzyżowań zielone i czerwone. Na poniższych ilustracjach widać efekty pracy.

K. Wasilewski