KIM BYŁA „INKA”?

   1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W klasie VIb rozmawialiśmy w związku z tym o Danucie Siedzikównie „Ince”. Poznawaliśmy jej życiorys, słuchaliśmy teledysków poświęconych bohaterce. „Inka” była łączniczką i sanitariuszką w Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. Brała udział w działaniach podziemia antykomunistycznego. Nigdy jednak nie uczestniczyła bezpośrednio w walkach. Opatrywała rannych lub gotowała dla oddziału.  

  Aresztowana i torturowana przez służby bezpieczeństwa, nikogo nie wydała. Zamordowano ją bezprawnie w 1946 roku. Gdy zginęła, nie miała jeszcze 18 lat. Dziewczyna odznaczała się niezwykłym hartem ducha. Znane są jedne z ostatnich jej słów zapisane w grypsie: Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba. Obyśmy my w wolnej Polsce, o którą walczyła, umieli również zachowywać się jak trzeba, zwłaszcza że nie kosztuje nas to tyle, co „Inkę”.

 

 Uczniowie klasy VIb
 Małgorzata Żmijewska