Lekcja historii pod strzechą”

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli to placówka naukowo-badawcza i oświatowa, która powstała w 1982r. na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego. Zajmuje teren 13ha w północnej części wsi Ochla, przy drodze w kierunku Zielonej Góry. Na swym obszarze mieści prawie 8000 zabytków kultury ludowej i eksponatów, w tym ponad 50 budynków. Właśnie tam, 30 września 2021 roku, udali się uczniowie klas IIa i IIIb. Swoją wizytę na terenie muzeum rozpoczęli od zwiedzania skansenu. Wspólnie z przewodnikiem obejrzeli kilkanaście zabytkowych chat z zachowanymi z dawnych epok sprzętami, ozdobami i narzędziami codziennego użytku.

Z zainteresowaniem słuchali opowieści o codziennym życiu ludzi na wsi polskiej, ich zwyczajach, obrzędach i tradycjach. Wzięli także udział w warsztatach garncarstwa, w czasie których wykonali na kole garncarskim piękne dzbanuszki. Wizytę w Ochli, zakończyły odwiedziny w sklepiku z pamiątkami. Zakupione przez dzieci ćwierkające, drewniane ptaszki, piejące koguciki i kolorowe flety, na długo nie pozwolą zapomnieć o tym urokliwym miejscu.

galeria zdjęć >>>

Grażyna Zielińska