Apel 3 Majowy

28 kwietnia społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystych obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. Już w dwa dni po jej uchwaleniu dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie konstytucji. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

W 1795 roku nasza Ojczyzna zniknęła z mapy Europy na 123 lata. 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość. Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

 fotogaleria >>>

A. Jędrasik
D. Słabicka
M. Lindmajer
A. Wiśniewska