Dzień Ziemi

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy Dzień Ziemi. To święto , które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik Jest to okazja do refleksji nad naszym wpływem na Ziemię i działaniami, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony środowiska naturalnego.  Jak dbać o środowisko w domu i w szkole, nie tylko w Dniu Ziemi?

Oto kilka prostych sposobów, jak możesz pomóc w ochronie środowiska w szkole i w domu:

• Oszczędzaj wodę — podczas mycia zębów lub rąk nie zostawiaj włączone wody. Skróć czas spędzany pod prysznicem i wyłączaj kran podczas mycia naczyń.
  • Recykling odpadów — segreguj odpady i wrzucaj je do odpowiednich pojemników. Odpady można też oddawać do punktów zbiórki.
  • Oszczędzaj prąd — wyłączaj światło i urządzenia, kiedy nie są używane. Korzystaj z energooszczędnych żarówek.
  • Korzystaj z transportu publicznego, roweru lub chodź pieszo — jeśli możesz, zamiast korzystać z samochodu, wybierz bardziej ekologiczne formy transportu. Dzięki temu pomożesz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza.
  • Sadź drzewa i kwiaty — jeśli masz ogródek, posadź w nim rodzime drzewa i kwiaty, które ułatwią życie owadom i ptakom.
  • Wywieraj wpływ — twój głos ma znacznie. Możesz wywierać wpływ na działania firm i organizacji, które odciskają największe piętno na naszej planecie

Przygotowane z tej okazji plakaty
pozwolą nam zastanowić się
nad tym jak chronić naszą planetę.

B. Mikus
J. Frankiewicz