Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2024
Podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych bardzo ważne jest, by znać terminy, które podczas tej rekrutacji obowiązują i nie przegapić żadnego z nich. Rekrutacja do szkoły średniej składa się z kilku części. Często uczniowie zastanawiają się, do ilu szkół mogą składać dokumenty.
Zazwyczaj młodzi ludzie mogą składać podanie o przyjęcie do trzech szkół. W ramach tych szkół kandydat do liceum może wybrać dowolną liczbę klas. Dokładne terminy, które będą obowiązywać w 2024 podczas rekrutacji do liceum i technikum dla młodzieży, zostaną podane na stronie internetowej danego województwa. Mogą się one nieznacznie różnić od siebie, w zależności od miasta lub regionu.
Rekrutacja do szkół we Wrocławiu i województwie dolnośląskim rozpoczyna się od złożenia wniosku w szkole pierwszego wyboru od 16 maja 2024 r. do 17 czerwca 2024 r. do godz. 15.00
Obowiązuje zasada, że można złożyć wniosek do maksymalnie trzech szkół. Ostateczną decyzję podejmuje organ prowadzący szkołę, więc może zdarzyć tak, że dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech szkół.
Rekrutacja składa się z takich etapów:
-otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
-uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
-uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
-publikację list zakwalifikowanych kandydatów,
-podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.
Podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej należy przygotować:
-wniosek o przyjęcie do szkoły,
-zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
-świadectwo ukończenia ósmej klasy.
W przypadku szkół branżowych rekrutacja może wyglądać inaczej w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.
Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę - za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).
Renata Bodyk