Jak powstają kwaśne deszcze?

W ramach realizacji założeń projektu związanego z IX edycją Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”, uczniowie naszej szkoły systematycznie uczestniczą w wielu przedsięwzięciach  ekologicznych.

W miniony wtorek, 27 lutego 2024 r. uczniowie klas piątych , podczas zajęć koła biologiczno – chemicznego, badali wpływ kwaśnych deszczy na rośliny. Dzieci dowiedziały się przy okazji czym są i jak powstają kwaśne deszcze.

Kwaśne deszcze to popularna nazwa opadów o odczynie kwaśnym (poniżej 5,6 pH), które powstają z połączenia zawartej w chmurach wody z gazami występującymi w powietrzu. Podczas zajęć uczniowie badali, czy gazy wytwarzane  w procesie spalania zmieniają odczyn wody.

W tym celu spalali siarkę, a zebrany gaz – tlenek siarki (IV) mieszali z wodą. Za pomocą specjalnego odczynnika – oranżu metylowego – sprawdzali odczyn powstałego roztworu. W substancjach o odczynach kwaśnych odbarwia się on  czerwono.

Aby zbadać wpływ „wyprodukowanego” kwaśnego deszczu  na rośliny, dzieci w otrzymanym roztworze umieściły zebrane wcześniej gałązki drzew iglastych. Przez najbliższe dni będą obserwować jakie są bezpośrednie skutki działania kwaśnych opadów na rośliny.

Opiekun koła biologiczno - chemicznego