WYCIECZKA KLASY 1C i 2B
DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ
JODŁOWY MŁYN

   Uczniowie  z klasy 1 c i 2 b wybrali się w dniu 25. września na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej Jodłowy Młyn w Brzegu Dolnym. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie imponującej ekspozycji urządzeń i przedmiotów codziennego użytku z życia dawnej wsi.  Przewodnikiem po tym niezwykłym miejscu  był P. Jerzy Więcławski- właściciel gospodarstwa. Wizytę  zaczęliśmy od zwiedzania trzech kondygnacji budynku dawnego młyna. Dzieci podczas zwiedzania poznały mechanizm działania odrestaurowanego młyna wodnego oraz obejrzały bogaty zbiór starych przedmiotów codziennego użytku. Z ciekawością obejrzały także  klasę szkolną z dawnych lat. Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia jak wygląda czyszczenie ziarna – omłoty cepami  i obróbka  lnu (międlenie i czesanie włókna). Obejrzały krosno tkackie i przędzenie lnu na kołowrotku. 

Dodatkowo dzieci zobaczyły akcesoria  należące do  zanikających obecnie zawodów: szewc, rymarz, młynarz, kowal, stolarz oraz miały możliwość przymierzenia dawnych strojów. W programie wycieczki były również warsztaty ceramiczne. Każdy uczeń własnoręcznie wykonał pracę z gliny. Miło  będziemy  wspominać ten pełen wrażeń, piękny  wrześniowy dzień. 

galeria zdjęć >>>

M. Ostapowicz